AT89C4051-12PI
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
AT89C4051-12PI
Part Number : AT89C4051-12PI
Manufacturer : Microsemi
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : AT89C4051-12PI.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : AT89C4051-12PI More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Microsemi. Tanssion is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Through Hole
Frequency : 12 MHz
Memory Size : 4 kB
Case/Package : PDIP
Data Bus Width : 8 b
Number of Pins : 20
Max Supply Voltage : 6 V
Max Operating Temperature : 70 °C
Number of Timers/Counters : 2
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Qty : 976 In Stock
Applications : Appliances Data center & enterprise computing Enterprise projectors
RAM Size : 128 B
Interface : UART
Memory Type : FLASH
Max Frequency : 24 MHz
Number of I/Os : 15
Core Architecture : 8051
Min Supply Voltage : 2.7 V
Min Operating Temperature : 0 °C